Клуб борилачких спортова „Наисус“ је узео учешће на овогодишњем Астерикс КУП-у. Том приликом је освојено 16 одличја – 9 златних, 4 сребрна и 3 бронзана. КБС Наисус је подигао и пехар за 3.место у формама.

Нишки „Чаир“ угостио је преко 1.500 такмичара из 120 екипа и преко 25 земаља. Поред Србије као домаћина, учествовали су и: Аустрија, БиХ, Бугарска, Велика Британија, Грчка, Египат, Мађарска, Македонија, Малта, Молдавија, Немачка, Португалија, Република Српска, Румунија, Словачка, Словенија, Турска, Украјина, Француска, Хаваји, Холандија, Хрватска, Црна Гора, Чешка, Шведска.

Екипа КБС Наисус (с лева на десно): Небојша Анђелковић (тренер), Максим Николић, Теодор Митић, Илија Стојановић, Јелена Стевановић, Јана Миленковић, Илија Ничић, Љиљана Николић, Лена Вељковић, Вера Јовановић,  Вељко Ристић, (ред ниже) Павле Костић, Теодора Петровић, Лазар Јовановић, Василије Петровић, Урош Ђорђевић, Лена Гуџић, Стефан Рашковић

•      За јубиларних 10 година постојања, ТК Астерикс је организовао два такмичења. Око 1.100 учесника одазвало се истоименом такмичењу – Астерикс КУП. А по први пут у историји теквондоа у Ниш је дошао турнир Е класе. Са оваквих турнира врши се скупљање бодова за ранг листу на основу које се постављају носиоци одређених категорији. Наступила је 17-очлана екипа нашег Клуба и сви су имали жестоку конкуренцију. Биланс су овог такмичења једно 9. и три 5.места, као и 9 златне, 4 сребрне и 3 бронзане медаља. Најбољи екипни пласман КБС Наисус заузео је у А класи за пионире 6-7 година – 1.место и за мушке јуниоре Б класе – 2.место. И ове медаље представљају доказ челницима Града и Општине да и наша деца завређују већу финансијску помоћ. – рекао је први човек КБС Наисус-а – Милан Анђелковић.

• Вера Јовановић – 2 злата.

Формаши су као и обично врхунски одрадили посао. Почевши од Вере Јовановић и Теодора Митића па све до Лене Вељковић и Јелене Стевановић. Вера и Теодор су били неприкосновени како појединачно, тако и у пару. Љиљана Николић успела је да се попне на сам врх пиједестала. Иза себе је оставила веома добре Charitoula Chatzicosma и Stavroula Chouliara (TC Megas Alexandros Xanthi). Лена и Јелена су биле у истој категорији. Лако су савладале Ivana Stoyanova (TC Cho Elite taekwondo NYC-Razlog) из Бугарске. За врло мало је Јелена била боља од Лене и тиме освојила златно а Лена сребрно одличје.

Љиљана Николић није успела да се окити медаљом и у борбама. Прва препрека јој је била Agapi Roukou (A.C. Taekwondo Ioanninon WTF). Иако се добро држала, у трећој и одлучујућој рунди је Гркиња била боља а касније и освојила златну медаљу. Илија Стојановић се овог пута сконцентрисао на борбе. Иако му је ово прва борба у животу, успео је да изађе на крај са својим противницима. Прво је добио Марка Јовановића (ТК Број 1 – Крагујевац) а затим и Бугарина Alexander Blagoev (TC Cho Elite taekwondo NYC-Razlog). Освојивши своју прву златну медаљу у борбама, прави добру увертиру пред наредно државно првенство.

Након успеха на Отвореном првенству Милениум, Стефан Рашковић био је одличан и у Нишу. Решивши да понови утисак са поменутог такмичења, низао је победу за победом.

•      У првом мечу сам победио бугарског представника Lazar Dimitrov (SC Phoenix). У полуфиналу савладао сам Vasken Vachin (TC Turbo) из Бугарске. У финалу сам татами поделио са старим знанцем Вуком Јанковићем (ТК Омега – Београд). Поново је финале заслужило свој епитет јер је и неизвесност била велика. Иако сам дао све што могу, велики проблем је представљао ометајући фактор и то од стране мојих навијача. Тренер је морао да ради посао обезбеђења и то је директно утицало на освајање сребрне а не златне медаље. – рекао је са киселим осмехом Стефан Рашковић.

Најмлађи такмичари су поново били на висини задатка. Лазару Јовановићу је превелика жеља за победом појачала прављење исте грешке. Иако је и судија утицао на исход, овог пута је морао да се задовољи бронзаном медаљом изгубивши од чеха Filip Petrik (TC Lacek O.S.). У истој категорији је наступио по први пут и Урош Ђорђевић. Након победе над Иваном Госевим (ТК Те-Макс – Македонија), у финалу се нашао са чехом Филипом. Ипак је искуство Филипа било одлучујуће у трећој рунди, те је Урош освојио сребрно одличје. Василије Петровић је био неприкосновен јер је победио са лакоћом попут веома искусног борца.

•      У полуфиналу сам победио македонског представника Lukijan Petrovikj (TC Mladost). У финалу сам на татами стао са Димитријем Петровићем (ТК Број 1 – Крагујевац). И од стране противника и од стране његовог тренера сам добио све похвале. Ова златна медаља ће ми бити једна од најдражих јер сам и најбољи пионир у конкуренцији 6-7 година. – рекао је задовољно Василије Петровић.

У екипном поретку постигнути су следећи пласмани:

• 3.место у формама А и Б класе,
  • 3.место за јуниоре Б класе,
  • 2.место у формама А класе,
  • 2.место за мушке јуниоре Б класе,
  • 1.место за мушке пионире 6-7 година А класе,
  • 1.место за све пионире 6-7 година А класе.

Осврт на такмичење и успех на истом, направио је и тренер Клуба.

•      Резултат појединих такмичара могао је да буде бољи. Али сам задовољан постигнутим успехом, имајући у виду величину самог такмичења. Иако се нису сви вратили са медаљама односно златним, ипак су дали све од себе. Са друге стране искуство, које су стекли, сигурно ће им у многоме помоћи на наредним такмичењима. Неколицини је ово било и ватрено крштење. Већи је проблем дужина трајања такмичења. Суботње такмичење се завршило око 23ч, док је у недељу трајало до 1.30ч. Плаши ме да следеће године управо ово такмичење не буде кажњено услед пропуста у организацији попут Отвореног првенства Шапца. Желео бих да се захвалим Светлани Филиповић и Браниславу Куруци на одазиву као судије али и на свесрдној помоћи Љубиши Ракићу. – рекао је главни тренер КБС Наисус-а – Небојша Анђелковић.

Са такмичењима ће се наставити у зависности од Града и финансирања. Велико је питање да ли ће КБС Наисус наступити на Европском школском првенству борилачких игара (30.-31.мај) и државном првенству за кадете (03.јун). Оба поменута такмичења биће одржана у Београду.