TEGOK PUMSE (Taegeuk poomsae) predstavlja korejski naziv za učeničke forme, te se nameće pitanje: ”Šta je definicija forme?” Možemo samo da pokušamo da damo definiciju, ali u startu znamo da ćemo da obuhvatimo samo delić onoga što pumse stvarno predstavlja. Neki od stručnjaka su objašnjenje našli u navodima vežbi koje deluju na organizam i na psihu samog izvođača: vežbe razvoja mišića (kako snage, brzine, izdržljivosti s’jedne strane, tako i “memorije mišića” sa druge strane), vežbe disanja, vežbe ravnoteže, vežbe koncentracije. Isti stručnjaci navode i elemente sadržane u pumse: koncentracija, žestina i silina, preciznost, ravnoteža, pravilno disanje, pravilno usmerenje pogleda, pravilan posturalni položaj, sinhronizovanost pokreta, tenzija i relaksacija.
Ako bismo sagledali zasebno pojmove TEGOK i PUMSE ni tada ne bi došli do pravog značenja formi, jer sam termin PUMSE označava formu, šablon, rutinu i sl., dok TEGOK u bukvalnom prevodu znači velika večnost (TAE-velika, GEUK-večnost). Značenje TEGOK PUMSE u celini predstavlja potpun pristup, što samo donekle uvodi u objašnjenje pravog značenja.
Pomenućemo nekoliko definicija preuzete od eksperata sa našeg podneblja:
- SVAKA TAEGEUK POOMSAE PREDSTAVLJA ZAMIŠLJENU BORBU PROTIV VIŠE NAPADAČA, KOJA SE ODVIJA PO TAČNO UTVRĐENOM REDU, SAOBRAZNO ODREĐENOM ZADATKU.
- FORME SU RAZUMNO RASPOREĐENI OSNOVNI POKRETI U KOJIMA SE BORITE S NEKOLIKO PRIVIDNIH PROTIVNIKA U RAZLIČITIM OKOLNOSTIMA UPOTREBLJAVAJUĆI UVEK SVRSISHODNE TEHNIKE ZA ODBRANU I ZA NAPAD U RAZLIČITIM PRAVCIMA.
- FORME PREDSTAVLJAJU BORBU PROTIV ZAMIŠLJENIH PROTIVNIKA, U KOJOJ SE VEŽBAČ KREĆE PO TAČNO ODREĐENOJ ŠEMI I IZVODI UNAPRED ODREĐENE SERIJE ODBRAMBENIH I NAPADAČKIH TEHNIKA.
Ne možemo a da ne pomenemo činjenicu da postoji ukupno dvadeset i četiri forme, čime je simbolički prikazan ljudski život, koji je u poređenju sa večnošću kratak kao jedan dan (dvadeset i četiri časa). Ove forme su podeljene na šesnaest učeničkih (osam tegok pumse i osam palgve pumse) i osam majstorskih formi, gde svaka ponaosob ima svoje značenje, a samim tim i način izvođenja. Zajedničko za sve forme je da, pored činjenice da telo zauzima pravilan stav sve vreme, forma počinje i završava na istom mestu, što personifikuje kretanje materije u prirodi i univerzumu. Ovakva personifikacija se (po budizmu i po tom pitanju njoj sličnim religijama) odnosi i na život svih živih bića pa i čoveka, tako što se nakon smrti sva bića reinkarniraju te ponovo zažive i tako se zatvara jedan začarani krug, u kom važi pravilo da je svaki kraj ustvari novi početak.
UM I JANG
Na razvoj tekvondo veštine (misleći pri tom na način razmišljanja, a manje obraćajući pažnju na takmičarski deo, iako je veliki uticaj i na taj segment imao) TAOIZAM predstavlja jednu od karika, kojom je koncipirana logika i filozofija razmišljanja tekvondo boraca, naročito ako se misli na nekadašnja vremena. Ovom filozofijom je ceo univerzum uslovno podeljen na negativnu i pozitivnu stranu odnosno UM i ĐANG, koji su (u zavisnosti od religije, filozofije tj. zemlje) poznati još kao JIN i ĐANG (kineski) ili IN i JO (japanski). UM i ĐANG ustvari predstavlja dualitet univerzuma grafički prikazan u obliku kruga (već pomenuto pravilo da je kraj samo novi početak), podeljen valovitom linijom na dva jednaka dela. Po shvatanjima istočnjaka UM je zemaljski i negativan princip, pasivna strana, smanjenje organskih funkcija; dok je ĐANG nebeski i pozitivan princip, označava akciju i kretanje, kao i pojačanu funkciju organa. Balans između ove dve suprotnosti održava neprestana dinamička ravnoteža i kretanje energije (KI). Ako pogledamo u odnosu na tegok pumse UM predstavlja fizičku disciplinu pokreta ali u pozadini je predstavnik iracionalnog i višeg senzibiliteta, dok ĐANG predstavlja duhovnu moć koncentracije ali u pozadini je pokazatelj proračunatog i praktičnog intelekta. U objašnjenjima svake pumse ponaosob će se dvopolnost UM i ĐANG na njihovim primerima bolje razumeti.
TRIJAGRAMI
Trijagrami predstavljaju grafički prikaz tegok pumse, gde svaki od trijagrama simbolizuje ne samo kretanje u određenoj već i pokušaj grafičkog prikaza načina na koji je izbalansirana svaka od formi. Da čine segment univerzuma vidi se iz činjenice da su trijagrami raspoređeni oko samog simbola UM i ĐANG na unapred predodređen način. Svaki od trijagrama predstavlja stranu sveta ali i članove porodice, za koju su smatrali da čini osnovu zdravog i normalnog života (što važi i dan danas). Kako im samo ime kaže (trijagrami), sastoje se iz tri linije koje mogu biti pune (kada se kretanje vrši po dva koraka u stranu), kao i isprekidane (kada se kretanje vrši samo po jedan korak u stranu). Značenje svake poomse, a samim tim i svakog trijagrama koji je obeležava, biće objašnjeni u delu gde se svakoj poomse prilazi zasebno.
Tegok simboli